Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

30 marzec 2020
Wyjazd gości do Mikołowa
2012-9-10
Wyjazd gości do Mikołowa

Delegacje zagraniczne z Loucna na Desną z Czech oraz z Linden z Niemiec, które przyjechały na dożynki Gminy Sośnicowice, w sobotę 8 września 2012 r. odwiedziły Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

Śląski Ogród Botaniczny jest najmłodszym w Polsce, bo utworzonym w 2003 roku, formalnie jako Związek Stowarzyszeń. Znajduje się w Mikołowie Mokrem na terenie prawie 100 ha terenu i nazywany jest Zieloną Arką Śląska. Dzięki zaangażowaniu wielu osób stworzone zostało miejsce, w którym prowadzi się czynną ochronę różnorodności biologicznej Śląska, tworzy kolekcje roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem, chroni wybrane cenne gatunki roślin uprawnych.

Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego istnieją cztery kolekcje. Pierwsza to Kolekcja sadownicza. Na obszarze ponad 2 ha posadzonych jest 270 odmian jabłoni – w sumie 588 drzew, poza tym 26 wiśni w 6 odmianach, 13 grusz w 4 odmianach i 20 śliw w 5 odmianach. Na kolekcje składają się 2 sady – w pierwszym są tylko jabłonie, w drugim reszta drzew owocowych. Wszystkie gatunki to odmiany ginące. Wiele z nich niszczono masowo już w latach 60. i zastępowano niskopiennymi drzewkami, które potrzebowały znacznie mniej.

Poza sadami na terenie ogrodu znajdują się również Kolekcja edukacyjna roślin energetycznych z siedmioma gatunkami roślin wykorzystywanych powszechnie do celów energetycznych. Na powierzchni prawie czterech hektarów powstała w 2008 roku Kolekcja dendrologiczna, w skład której wchodzi około 40 odmian ozdobnych roślin drzewiastych, m.in.  magnolie, różaneczniki, azalie, oczary i katalpy. Najmłodsza i najmniejsza kolekcja Ericarium, gdzie rosną 34 odmiany wrzosów, wrzośców z wkomponowanymi roślinami iglastymi. Te części ogrodu botanicznego można oglądać jedynie w czasie wycieczek grupowych z przewodnikiem.

W maju tego roku Śląski Ogród Botaniczny zyskał nową siedzibę, a mieszkańcy powiatu i całego regionu ciekawe miejsce do spędzania wolnego czasu. Otwarte w Mokrem Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej zlokalizowane jest na Sośniej Górze i zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Centrum powstało na terenie byłej jednostki wojskowej. Do 2004 roku była to własność Agencji Mienia Wojskowego – do lat 90. w dwóch bunkrach funkcjonowała tam jednostka wojsk rakietowych, znajdowały się tam również stanowiska radarowe. Po przejęciu terenu przez miasto Mikołów podjęto decyzje o włączeniu go w obszar Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Realizacja projektu dofinansowywana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013. Powstał budynek posiadający dwie sale konferencyjne, bibliotekę, terenową pracownie dydaktyczną oraz wieżę widokową znajdującą się na szczycie Sośniej Góry, na wysokości 329 m n.p.m. Wokół założono 12 kolekcji roślinnych wraz ze ścieżkami edukacyjnymi o długości 3 km. Ta część ogrodu jest otwarta dla wszystkich, można przyjechać, pospacerować, a dzieci mają do dyspozycji wspaniały plac zabaw.

Śląski Ogród Botaniczny spośród wszystkich placówek tego typu w Polsce prowadzi najszerzej rozwiniętą edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się na terenach przyrodniczo cennych w danej gminie, mieście lub na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Więcej informacji na www.sibg.org.pl.

Zagraniczni goście byli zaskoczeni, faktem że tutaj na tym czarnym Śląsku istnieje tak  duży teren o tak pięknej naturalnej przyrodzie. Duże wrażenie zrobiło tez na nich wieża widokowa w centrum edukacyjnym, jej położenie i sposób zagospodarowania.

Poniżej kilka zdjęć z sobotniej wycieczki.

Galeria

«powrót